Осінньо-зимовий період традиційно асоціюється з підвищеною захворюваністю на застудні захворювання та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). Основні причини цього полягають у зниженні температури повітря, високій вологості, частих перепадах температури, зниженні імунної резистентності організму та тісного контакту між людьми в закритих приміщеннях.
ГРВІ є одним із найпоширеніших патологічних процесів у світі серед населення різного віку незалежно від статі, соціального статусу та географії проживання. Вони представлені понад 200 нозологічними формами різної етіології. Дані захворювання, особливо в початковому періоді, мають подібну клінічну картину і досить часто визначаються як грипоподібні інфекції. Щорічно, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), кожна доросла людина в середньому хворіє на ГРВІ від 2 до 4 разів, що, безумовно, пов’язано з ймовірністю розвитку ускладнень з боку як дихальної, так і інших систем, високим рівнем тимчасової непрацездатності та матеріальними витратами [1].
ГРВІ — це група гетерогенних захворювань, етіологічними агентами яких є різні респіраторні віруси, що переважно вражають епітелій верхніх дихальних шляхів.
ГРВІ в 90 % випадків зумовлюють віруси (яких нині налічується до 300 видів), менінгококи, стрептококи, стафілококи, мікоплазми тощо, а їх кількість щороку зростає. Передача збудника здійснюється переважно повітряно-крапельним шляхом, в деяких випадках — під час контакту через руки з подальшим потраплянням мікроорганізмів на слизову оболонку носа. Широкій поширеності захворювань сприяють поліетіологічність ГРВІ, специфічна імунна відповідь, легкість передачі інфекції, також можливі додаткові способи інфікування: через предмети побуту, посуд чи брудні руки [2].
*** ЦЕ ЦІКАВО! ***
Centers for Disease Control and Prevention (CDC) уважно спостерігають за поширенням ГРВІ та грипу. Хоча дані захворювання можуть з’являтися в будь-який час року, більшість випадків мають чітко виражений сезонний характер.
Згідно з даними CDC, перші ознаки активності ГРВІ та грипу зазвичай з’являються в жовтні і досягають піку в середині зими, проте в окремі роки спалахи можуть тривати до травня. В помірних кліматичних зонах пік захворюваності припадає на лютий, а наступні за рівнем захворюваності місяці — це грудень, січень і березень.
Результати показують, що в помірних кліматичних зонах на всій планеті спостерігаються подібні тенденції, де низькі температури і низька вологість сприяють поширенню вірусів грипу та застуди. Проте це не стосується тропічних регіонів, де спалахи можуть виникати під час вологих дощових сезонів або навіть триматися на стабільному рівні протягом усього року. Така ситуація може здатися нелогічною. Науковці поки не можуть пояснити, чому віруси можуть бути шкідливими як за низьких, так і за високих температур або за умов екстремальної вологості.
Факторами виникнення ГРВІ є ослаблений імунітет, гіпо- або авітаміноз, переохолодження, регулярні стреси та наявність хронічних захворювань.
Основні симптоми ГРВІ проявляються у вигляді характерних синдромів [1−3]:
- катаральний синдром (нежить, порушення носового дихання, біль та першіння в горлі, кашель, чхання, біль у вухах);
- синдром інтоксикації (підвищення температури, озноб, загальна слабкість, м’язовий і суглобовий біль);
- лімфопроліферативний синдром (збільшення лімфатичних вузлів тощо).
Згідно Уніфікованого клінічного протоколу первинної медичної допомоги дорослим та дітям «Гострі респіраторні інфекції» (Наказ МОЗ України № 85 від 11.02.2016 р.), при ГРВІ рекомендоване базове та симптоматичне лікування [3]:
- базова терапія: відпочинок, вживання великої кількості води під час лихоманки;
- симптоматичне лікування включає анальгетики та антипіретики; нестероїдні протизапальні засоби; засоби, що зменшують набряк слизової оболонки носа та пазух носа, або розчин NaCl для носа (ізотонічний або гіпертонічний); протикашльові лікарські засоби.
Симптоматична терапія ГРВІ та грипу повинна мати комплексний підхід. Розвиток нанотехнологій та широкий спектр протимікробної дії наночастинок срібла, відсутність стійкості до нього у патогенних мікроорганізмів, низька токсичність, відсутність алергенних властивостей, а також хороша переносимість сприяли підвищеному інтересу до наночастинок срібла в багатьох країнах світу та створенню засобів протизапальної, антисептичної та бактерицидної дії на його основі, таких як КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР, який на українському фармацевтичному ринку представляє компанія Альпен Фарма АГ (Берн, Швейцарія) [4].
*** ЦЕ ЦІКАВО! ***
У 1939 р. Холм і Піллсбері перераховували 94 рецепти приготування розчинів срібла, але в епоху антибіотиків срібло практично пішло в небуття. В даний час, коли до більшості антибіотиків у сучасних мікроорганізмів розвинулася резистентність, фахівці змушені підбирати нові схеми лікування і активно використовувати різні форми срібла, тому що воно навіть за дуже низьких концентрацій вбиває антибіотикостійкі мікроорганізми.
Серед антимікробних агентів срібло унікальне за широтою спектра дії, що включає 650 патогенів. На відміну від антибіотиків, срібло ефективно вбиває мікроорганізми всіх основних типів: грампозитивні та грамнегативні бактерії, спороутворюючі бактерії, гриби/дріжджі, віруси та протозойні паразити.
Прогрес у нанотехнологіях сприяв розробці срібла у вигляді наночастинок, які є більш ефективними та безпечними, ніж іони срібла. Це відкрило нові можливості використання наночастинок срібла проти широкого спектра патогенів, зокрема, мультирезистентних, які складно лікувати доступними антибіотиками.
Наночастинки срібла, що входять до складу засобів лінійки Колдісепт наноСІЛЬВЕР, володіють наступними фармакологічними властивостями [5−8]:
Противірусна дія. В експериментальних дослідженнях на культурі клітин доведено віруцидну дію колоїдного розчину срібла у різних концентраціях — іони срібла здатні інактивувати віруси грипу А та В, аденовіруси. Також встановлено, що іони срібла можуть впливати на репродукцію вірусів, що викликають інфекційний ринотрахеїт, шляхом їх пригнічення.
Антибактеріальна дія. Встановлено, що срібло проявляє бактерицидну та бактеріостатичну активність щодо понад 500 видів грампозитивних та грамнегативних мікроорганізмів, зокрема, таких поширених збудників, що призводять до розвитку ГРЗ та інфекцій ЛОР-органів, як Staphylococcus aureus, S. pneumoniae, K. pneumonia. Тобто, колоїдне срібло має виражений бактерицидний ефект щодо умовно-патогенних і патогенних штамів мікроорганізмів. Крім цього, в дослідженнях доведено низький бактерицидний ефект срібла на нормальну мікрофлору L. casei, що можна оцінювати як перевагу засобів на основі срібла.
Також в дослідженнях щодо резистентності деяких штамів бактерій — збудників ГРЗ: P. aeruginosa та Acinetobacter sp. встановлено, що 8 із 10 були нечутливими до різних видів антибіотиків, однак всі виявилися чутливими до дії колоїдного срібла. Аналогічна ситуація спостерігалася і щодо S. aureus.
Протигрибкова дія. Виражена фунгіцидна активність притаманна сріблу в концентрації 0,1 мг/л, щодо патогенних дріжджових грибів Candida albicans, при цьому ефект настає вже через 30 хв після контакту зі сріблом.
Протизапальний ефект пов’язаний зі здатністю колоїдного срібла утворювати захисну альбумінову плівку за рахунок осідання білків. Плівка знижує проникність слизової оболонки для бактерій та швидке відновлення слизової оболонки. Дана дія є важливою для профілактики вторинної бактеріальної інфекції при ГРЗ. Протинабрякова дія срібла характеризується зміною просвіту (зменшення) та проникності капілярів слизової оболонки.
Імуномодулюючі властивості. Срібло може стимулювати фагоцитоз, одночасно активуючи тучні клітини, скупчення яких є характерним на слизових оболонках дихальних шляхів. Також під впливом срібла підвищується кількість імуноглобулінів класів А, М, G, збільшується вміст Т-лімфоцитів, що веде до посилення імунної відповіді.
*** НА ЗАМІТКУ!***
Є декілька теорій механізму дії срібла на бактеріальну клітину, однією із найпоширеніших є адсорбційна. Бактеріальна клітина втрачає життєздатність у результаті взаємодії електростатичних сил, які виникають між клітинною мембраною, що має негативний заряд, і позитивно зарядженими іонами срібла при адсорбції останніх бактеріальною клітиною. Це блокує здатність мікроорганізму транспортувати кисень усередину клітини, що веде до кисневого голодування та його подальшої загибелі. Крім цього, срібла має пригнічуючу дію на дихальні ферменти мікроорганізмів, не впливаючи при цьому на мембрани клітин організму.
*** ЦЕ ВАЖЛИВО!***
Дослідження підтвердили ефективність каррагінанів, що містяться в ірландському моху, проти вірусів грипу, герпесу, папіломавірусу та навіть коронавірусів. Завдяки цьому ірландський мох застосовується у створенні противірусних препаратів і спреїв.
КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР спрей для горла та КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР назальний спрей, окрім наноколоїдного срібла, містять екстракт ірландського моху (Chondrus crispus), багатий на полісахариди, зокрема, каррагінан, який створює на слизовій оболонці захисний шар гелю. Цей шар не лише запобігає пересиханню слизової, але й блокує проникнення вірусів у клітини завдяки пригніченню їхньої адгезії та реплікації. Таким чином, ірландський мох забезпечує потужну противірусну дію та сприяє природному відновленню слизових оболонок [9].
Також до складу КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР спрей для горла та КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР назальний спрей входять мінеральні солі натрію, калію, кальцію та магнію, які відіграють важливу роль у зволоженні та очищенні слизових оболонок. Вони усувають надмірну сухість, зменшують набряк і стимулюють регенерацію подразнених тканин. Зокрема, магній бере участь у процесах загоєння через активацію клітинних ферментів, а кальцій сприяє зміцненню клітинного матриксу, що підтримує відновлення пошкоджених ділянок [4].
Олія м’яти перцевої, яка входить до складу КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР спрей для горла, не лише додає препарату приємний смак, але й забезпечує низку терапевтичних ефектів. Ментол, що входить до її складу, має заспокійливий вплив на рецептори слизової оболонки, зменшуючи подразнення та сухий кашель і полегшуючи дихання. Крім того, доведено, що м’ятна олія проявляє потужну бактерицидну дію проти грампозитивних та грамнегативних бактерій, таких як Staphylococcus aureus і Escherichia coli, а також бактеріостатичну активність проти грибів роду Candida albicans. Її синергізм з антибіотиками (аміноглікозидами та β-лактамами) підвищує ефективність комплексної терапії [4].
Синергічна дія полісахаридів і мінеральних солей у складі КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР спрей для горла та КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР назальний спрей забезпечує ефективне зволоження, захист і відновлення слизової оболонки, роблячи препарат універсальним для профілактики і лікування подразнень слизових оболонок горла та носа.
Лінійка КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР — дієве комплексне рішення для лікування запальних захворювань ЛОР-органів на основі наноколоїдного срібла з антибактеріальними, противірусними, захисними, репаративними та протизапальними властивостями для дітей і дорослих.
*** ЦЕ ЦІКАВО! ***
Ірландський мох (Chondrus crispus) — це червона водорість, яка широко поширена на узбережжі Північної Атлантики, зокрема, в Ірландії, Канаді та Ісландії.
У XIX столітті під час голоду в Ірландії ірландський мох використовували як їжу, оскільки він був легкодоступним і поживним. Його досі додають до супів, пудингів і напоїв.
Переваги лінійки КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР:
- Містить наночастинки срібла.
- Комплексна дія: антибактеріальна, противірусна, протизапальна, відновлювальна.
- Захищає від вірусів та бактерій.
- Стимулює відновлення слизової оболонки.
- Сприяє зменшенню запалення.
- Утворює захисний шар.
- Зволожує та заспокоює подразнену слизову оболонку носа та горла.
- Не викликає печіння та звикання.
- Не містить спирту та антибіотиків.
КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР — сучасне мистецтво захисту від вірусів і бактерій!
СИТУАЦIЯ 1
В аптеку міста Києва звернувся пацiєнт 40 рокiв, який скаржиться на нежить та відчуття сухості в носі, що виникли після тривалого знаходження в кімнаті, де постійно ввімкнений кондиціонер. Просить порекомендувати назальний спрей, який би дозволив дихати без нежитю та не викликав відчуття печіння та сухості.
У цiй ситуацiї рекомендуєтьсяКОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР назальний спрей, оскільки він володіє вираженою протимікробною та противірусною дією за рахунок наночастинок срібла і екстракту ірландського моху. Завдяки розчину мінеральних солей, що входять до складу препарату, сприяє очищенню і зволоженню порожнини носа, зменшує набряклість, а також підтримує регенерацію подразненої слизової оболонок. КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР назальний спрей не містить спирту, тому не викликає відчуття дискомфорту та печіння слизової оболонки. Рекомендованим є застосування КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР назального спрею 3-4 рази на добу.
СИТУАЦIЯ 2
До аптеки міста Харкова звернулася пацієнтка, яка скаржиться на вушний біль, що не припиняється протягом кількох годин і згодом посилюється. Температури немає, проте вухо закладене, а біль переважно відчувається при натисканні на хрящову частину вуха або під час рухів головою. Пацієнтка просить порадити ефективний засіб для полегшення болю та зменшення дискомфорту.
В такому випадку доречно порекомендувати КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР вушні краплі. Цей засіб призначений для пом’якшення та видалення забруднень, а також створення захисного бар’єру на поверхні шкіри. Він містить наночастинки срібла та міді, які пригнічують ріст бактерій і грибків, тому підходить для лікування запалення зовнішнього слухового проходу, викликаного бактеріальними чи грибковими інфекціями. Рекомендується застосовувати КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР вушні краплі тричі на добу, щонайменше протягом 3-х днів після зникнення симптомів запалення.
СИТУАЦIЯ 3
В аптеку міста Одеси звернувся пацієнт, який скаржиться на біль, сухість та першіння в горлі, має осиплість голосу та сухий кашель. Просить порекомендувати ефективний засіб, який би усував дискомфорт в горлі: зволожував слизову оболонку, втамував біль та печіння в горлі. За цих умов фармацевту доцільно порекомендувати КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР спрей для горла, який створює захисний шар на слизовій оболонці, захищаючи її від патогенних факторів. Засіб допомагає усунути дискомфорт, зволожуючи суху слизову оболонку горла та значно зменшуючи симптоми запалення, такі як біль і печіння. Масло м’яти перцевої полегшує кашель та покращує комфорт при диханні, а водний розчин мінеральних солей натрію, калію, кальцію та магнію, що входить до складу спрею, очищає горло, зменшує набряк слизової оболонки горла та носа, а також підтримує регенерацію подразнених тканин. КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР не містить спирту та антибіотиків, має приємний м’ятний смак. Рекомендується застосовувати КОЛДІСЕПТ наноСІЛЬВЕР спрей для горла 3–4 рази на добу.
Література:
- Ryu S., Cowling B. J. Human Influenza Epidemiology. Cold Spring Harbor perspectives in medicine. 2021. № 11 (12). a038356.
- Moriyama M., Hugentobler W. J., Iwasaki A. Seasonality of Respiratory Viral Infections. Annual review of virology. 2020. № 7 (1). Р. 83–101.
- Уніфікований клінічний протокол первинної медичної допомоги дорослим та дітям. Гострі респіраторні інфекції. Наказ Міністерства охорони здоров’я України 16 липня 2014 р. № 499 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11.02.2016 № 85). https://www.dec.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/2014_499ykpmd_gri.pdf.
- Kosakovskyi AL, Holovnya OM, Gunko SG, Kosakivska IA, Sinyachenko VV. (2024). Determination of the antimicrobial action of «Coldisept nanoSilver nasal spray» and «Coldisept nanoSilver throat spray». Modern Pediatrics. Ukraine. 5(141): 11-15.
- Francolini I, Norris P, Piozzi А, et al. Usnic Acid, a Natural Antimicrobial Agent Able to Inhibit Bacterial Biofilm Formation on Polymer Surfaces. Antimicrob Agents Chemother. 2004;48(11):4360-5.
- Rai D, Pham NL, Harty JT, Badovinac VP. Tracking the total CD8 T-cell response to infection reveals substantial discordance in magnitude and kinetics between inbred and outbred hosts. Tracking the total CD8 T-cell response to infection reveals substantial discordance in magnitude and kinetics between inbred and outbred hosts. J. Immunol. 209. № 183(12). Р. 7672–7681.
- Zhang XF, Shen W, Gurunathan S. Silver Nanoparticle-Mediated Cellular Responses in Various Cell Lines: An in Vitro Model. Int J Mol Sci. 2016. № 17 (10). Р. 1603.
- Gurunathan S, Han JW, Kwon DN, Kim JH. Enhanced antibacterial and anti-biofilm activities of silver nanoparticles against Gram-negative and Gram-positive bacteria. Nanoscale Res Lett. 2014. № 9 (1). Р. 373.
- Kulshreshtha G, Burlot AS, Marty C, Critchley A, Hafting J, Bedoux G, Bourgougnon N, Prithiviraj B. Enzyme-assisted extraction of bioactive material from Chondrus crispus and Codium fragile and its effect on herpes simplex virus (HSV-1). Mar Drugs. 2015 Jan 16;13(1):558-80.
Сергій Матвієнко, кандидат медичних наук, доцент