Магнокс Леді Реклама
06 січня 2025
23

ФОЛІО® —  турбота про здоров’я майбутнього

ФОЛІО® — турбота про здоров’я майбутнього

 

Карина Толмачова, phD., доцент НФаУ

Кожна велика подорож починається з першого кроку, а кожна нова історія — з обережного дотику до мрії. Народження життяце диво, яке вимагає найвищої турботи, уважності та любові. Ми не можемо передбачити кожну подію, але можемо закласти міцний фундамент для здорового майбутнього — для себе та для наших дітей.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), понад 2 мільярди людей у всьому світі відчувають недостатність мікроелементів або, інакше, «прихований голод» внаслідок нестачі в організмі вітамінів або мінералів. Особливо небезпечний цей дефіцит для вагітних та жінок у період лактації, адже від їхнього стану повністю залежить і самопочуття дитини, як до пологів, так і в післяпологовому періоді.

Нещодавні дослідження показали, що дефіцит вітаміну D, фолієвої кислоти та йоду в раціоні матері пов’язаний з різними несприятливими наслідками для здоров’я плода та немовляти, у тому числі порушенням розвитку та функціонування мозку не тільки в дитинстві, а й часто протягом усього життя.

Питання про призначення полівітамінних комплексів під час підготовки до зачаття дитини, вагітності та в період годування груддю є предметом спекотних дискусій серед фахівців у галузі репродуктивної медицини. На сьогодні багато жінок приймають полівітаміни, прагнучи забезпечити здоров’я своєму майбутньому малюкові. Проте у більшості випадків це не лише недоцільно, а інколи й небезпечно. ВООЗ і Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ) наголошують, що збалансоване харчування матері під час вагітності та лактації може повністю забезпечити потреби організму у більшості вітамінів та мінералів. У Наказі МОЗ України від 09.08.2022 № 1437 Про затвердження Стандартів медичної допомоги «Нормальна вагітність» акцентується увага на індивідуальному підході до призначення вітамінів і мікроелементів для вагітних. Обов’язковими є лише фолієва кислота та йод, які рекомендовані всім жінкам під час підготовки до вагітності, а також протягом першого триместру. Інші мікронутрієнти, такі як кальцій, залізо, цинк, мідь, селен і вітамін А, повинні призначатися лише після ретельної оцінки їх рівнів або у разі підтвердження дефіциту, адже безконтрольний прийом цих речовин може завдати шкоди. Надлишок кальцію здатний викликати порушення роботи нирок і серця, залізо у великих дозах подразнює слизову шлунка та може підвищувати ризик окислювального стресу, а високі дози вітаміну А є небезпечними для розвитку плода через свою тератогенну дію.

Які ж вітаміни потрібні вагітним?

Фолієва кислота є одним із найважливіших вітамінів для вагітних і рекомендована абсолютно в усьому світі. Її вживання ще на етапі планування вагітності та протягом перших 12 тижнів значно знижує ризик вроджених дефектів нервової системи у плода.

Аналіз сучасних досліджень також підкреслює важливість інших мікронутрієнтів, зокрема, йоду та вітаміну D3, які сприяють нормальному перебігу вагітності та здоровому розвитку дитини.

Навіщо потрібна фолієва кислота під час вагітності?

Фолієва кислота має критичне значення для правильного формування та закриття нервової трубки плода на ранніх етапах вагітності. Нервова трубка починає формуватися одразу після зачаття і є основою для розвитку головного, спинного мозку та хребта. Процес її закриття відбувається в перші 3–4 тижні вагітності. У цей період фолієва кислота активно бере участь у синтезі ДНК та поділі клітин, що є необхідним для нормального закриття нервової трубки.

Нестача фолієвої кислоти в організмі матері може призвести до порушень цього процесу, що викликає серйозні вроджені дефекти нервової системи, зокрема, вади закриття нервової трубки, такі як спінальна кривошия (ущелина хребта) або аненцефалія (відсутність частини мозку або черепа). Тому надзвичайно важливо, щоб жінки починали приймати фолієву кислоту за 2–3 місяці до зачаття і продовжували її вживання до 12 тижня вагітності, коли закриття нервової трубки завершується.

Анемія є одним із частих ускладнень вагітності, яке може бути зумовлене дефіцитом заліза або фолієвої кислоти. Раніше вважалося, що основною причиною анемії у вагітних є виключно нестача заліза. Проте сучасні дослідження показали, що недостатність фолієвої кислоти також відіграє важливу роль у розвитку цього стану. Фолієва кислота є ключовим елементом у процесі синтезу червоних кров’яних клітин, оскільки вона сприяє утворенню ДНК і нормальному діленню клітин. Її дефіцит може спричинити мегалобластну анемію — стан, коли кістковий мозок не здатний продукувати достатню кількість функціональних червоних кров’яних клітин. Це призводить до зниження рівня гемоглобіну та порушення транспорту кисню в організмі, що може негативно впливати на здоров’я матері та розвиток плода.

ФОЛІО® — турбота про здоров’я майбутнього

 

  ЦЕ ВАЖЛИВО!   Дослідження показали, що вживання фолієвої кислоти до вагітності та в перші 12 тижнів може знизити ризик дефектів нервової трубки у плода (зокрема, таких як Spina bifida) на 70 %.

  ЦЕ ЦІКАВО!   Фолієва кислота відіграє важливу роль не лише у запобіганні дефектам нервової трубки у плода, а й у підтримці загального здоров’я. Дефіцит цього вітаміну пов’язаний із підвищеним ризиком депресії, тому його прийом може покращувати настрій та когнітивну функцію. Крім того, фолієва кислота знижує рівень гомоцистеїну в крові, що сприяє зменшенню ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Передозування фолієвою кислотою малоймовірне, однак великі дози можуть замаскувати дефіцит вітаміну B12.

Чому фолієва кислота необхідна для майбутнього тата?

Клінічні дослідження підтверджують важливість прийому фолієвої кислоти не лише жінками, але й чоловіками за три місяці до передбачуваної вагітності. Оскільки фолієва кислота бере участь у процесах синтезу ДНК, її дефіцит може впливати на генетичний матеріал сперматозоїдів, що потенційно може призвести до порушень розвитку плода. Окремі дослідження показали, що прийом фолієвої кислоти чоловіками за 3–4 місяці до зачаття може покращити репродуктивні показники, зокрема, кількість і рухливість сперматозоїдів.

Тому для зниження ризиків розвитку аномалій у дитини фахівці рекомендують майбутнім татусям також долучитися до прийому фолієвої кислоти.

Чи варто приймати фолієву кислоту жінкам дітородного віку?

За статистикою, більше половини вагітностей у світі є незапланованими. З огляду на це, у понад 70 країнах, включно з такими розвиненими країнами, як США, Канада та Австралія, фолієва кислота додається до продуктів харчування, зокрема, борошна, з метою профілактики дефіциту цього вітаміну у населення. В Україні така фортифікація на загальнодержавному рівні не здійснюється, що робить питання індивідуального прийому вітамінів ще більш актуальним. Лікарі наголошують, що жінкам репродуктивного віку слід звертати увагу на споживання достатньої кількості фолієвої кислоти з їжею (листові овочі, цитрусові, бобові) або у вигляді добавок, навіть якщо вагітність не планується найближчим часом.

ФОЛІО® — турбота про здоров’я майбутнього

Чому йод важливий для матері та дитини?

Йод є важливим мінералом, необхідним для синтезу гормонів щитовидної залози протягом усього життя. Ці гормони відіграють вирішальну роль у підтримці обміну речовин, а також забезпечують нормальний розвиток мозку та нервової системи, особливо під час вагітності та в перші роки життя дитини.

На ранніх етапах вагітності плід повністю залежить від гормонів щитовидної залози матері, що робить надзвичайно важливим достатнє споживання йоду вагітними жінками. Дефіцит цього мінералу під час вагітності та грудного вигодовування може серйозно вплинути на формування мозку та нервової системи дитини, що згодом призводить до зниження інтелектуального рівня (IQ) та когнітивних здібностей.

Крім впливу на дитину, нестача йоду шкодить і здоров’ю матері, сприяючи розвитку гіпотиреозу. Цей стан може збільшувати ризик викиднів, знижувати вагу новонародженого та навіть підвищувати дитячу смертність. Симптоми гіпотиреозу включають загальну слабкість, сухість шкіри, ламкість волосся, запори, депресію та інші ознаки, які погіршують якість життя жінки під час вагітності.

У чому полягає роль вітаміну D під час вагітності?

Близько мільярда людей у всьому світі страждають від дефіциту вітаміну D, при цьому люди, які живуть в Європі, Китаї, Японії та на Близькому Сході, наражаються на особливий ризик. Недостатність вітаміну D частіше виникає у жінок, ніж у чоловіків, що, насамперед, пов’язане з вагітністю. Під час вагітності вітамін D важливий для:

ФОЛІО® — турбота про здоров’я майбутнього

В якій кількості слід приймати фолієву кислоту, йод, вітамін D?

Фолієва кислота.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, усі жінки дітородного віку повинні приймати 400 мкг фолієвої кислоти щодня, щоб знизити ризик розвитку дефектів нервової трубки (ДНТ) у плода.

В Україні настановами регламентується різні дозування в залежності від рівня ризику ДНТ: 400 мкг для жінок з низьким ризиком, 800 мкг — для тих, у кого є помірний ризик, та понад 1000 мкг — для жінок з високим ризиком виникнення вроджених аномалій у дитини.

Йод.

ВООЗ та UNICEF дійшли спільного висновку, згідно з яким усі жінки повинні приймати добавки йоду в рекомендованій дозі з моменту планування вагітності, протягом усієї вагітності та протягом періоду годування груддю. Добова доза для всіх жінок дітородного віку становить 150 мкг, а з настанням вагітності та при годуванні грудьми збільшується до 250 мкг.

Вітамін D.

ВООЗ рекомендує жінкам під час вагітності та лактації додатково приймати 10 мкг (400 МО) вітаміну D на добу. Ці рекомендації розраховані на здорових жінок, проте результати епідеміологічних досліджень показують, що найчастіше ця потреба набагато вища, оскільки дефіцит вітаміну D різного ступеня визначається приблизно у половини вагітних.

 ЦЕ ЦІКАВО!  У жінок з нижчими концентраціями вітаміну D підвищений ризик кесаревого розтину. Вчені пов’язують це з порушенням обміну кальцію, що впливає на скоротливість матки та ускладнює природні пологи.

Який препарат обрати?

Оптимальний препарат для надійної профілактики захворювань матері та дитини, пов’язаних з дефіцитом мікронутрієнтів, повинен містити всі необхідні мікроелементи в рекомендованих дозах, мати високу якість і безпеку, випробувану часом. Саме всім цим критеріям відповідає лінія препаратів ФОЛІО® від німецької компанії «SteriPharm Export».

ФОЛІО® випускається у трьох формах: ФОЛІО®, ФОЛІО®+D3 та ФОЛІО® ФОРТЕ. Кожен із препаратів має оптимальну комбінацію мікронутрієнтів як для жінок репродуктивного віку, які планують вагітність, вагітних та жінок у період лактації, так і для чоловіків, які готуються до очікуваного батьківства.

***

Отже, ФОЛІО® та ФОЛІО®+D3 допомагають забезпечити жінку, чоловіка та майбутню дитину необхідними мікронутрієнтами у період планування зачаття, вагітності та грудного вигодовування. Для тих, хто ретельно планує вагітність, та для тих, хто має нестачу вітамінів, доцільно використовувати ФОЛІО® ФОРТЕщо містить підвищену дозу фолієвої кислоти, йод, «вітамін сонця» (D3) та кобаломін (вітамін В12), який відіграє ключову роль у формуванні нервової системи плода, а також сприяє загальному здоров’ю матері. Його дефіцит під час вагітності може стати причиною серйозних ускладнень для матері, таких як анемія та нервові порушення, а також негативно вплинути на розвиток дитини, включаючи затримку розвитку мозку, порушення формування нервової системи та підвищений ризик вроджених аномалій.

Практичні кейси рекомендації лінії препаратів ФОЛІО®

Доброго дня! Ми з жінкою плануємо вагітність. Можете порекомендувати якісь вітаміни для підготовки організму?

 Фармацевт:  Доброго дня! Для планування вагітності важливо підготувати організми обох партнерів. Я рекомендую вам приймати ФОЛІО®. Фолієва кислота допоможе забезпечити правильний розвиток нервової системи майбутнього малюка. Вона необхідна чоловікам тому, що сприяє покращенню якості сперматозоїдів. Другий компонент — йод — потурбується про здоров’я щитовидної залози, яка регулює гормональний фон і впливає на загальне здоров’я, включно з репродуктивною функцією. Прийом рекомендується розпочати обом партнерам за 3 місяці до планованої вагітності. Застосовувати по 1 таблетці на сніданок під час вживання їжі. Таблетки ФОЛІО® у зручній упаковці-дозаторі, який при натисканні видає одну таблетку.

Доброго дня! Я годую грудьми і часто почуваюся втомленою та водночас роздратованою, маю сухість шкіри. Що можна приймати для підтримки організму?

 Фармацевт:  Доброго дня! У період лактації організму потрібна додаткова підтримка. Я рекомендую ФОЛІО®+D3. У його складі присутні: фолієва кислота, яка сприятиме підтримці вашого здоров’я та розвитку малюка; йод — допоможе позбутися роздратованості та сухості шкіри, а вітамін D3 зміцнить ваші кістки і підвищить імунітет в сезон застуд. Приймати по 1 таблетці на день під час обіду. Для кращого засвоєння вітаміну D3 додайте до раціону здорові жири — авокадо, горіхи, рибу та оливкову олію.

Доброго дня! В мене 10 тижнів вагітності. Я вегетаріанка, тому хвилююся, чи вистачає мені та дитинці потрібних речовин.

 Фармацевт:   Вітаю! Для правильного формування нервової системи плода, синтезу ДНК та клітин крові важливо подбати про достатній рівень вітаміну B12. Оскільки цей вітамін міститься переважно в продуктах тваринного походження, вам ідеально підійде ФОЛІО® ФОРТЕ. Він містить необхідну добову дозу В12 та необхідні для розвитку плода фолієву кислоту, йод і вітамін D3. Приймайте по 1 таблетці щодня після їжі.

ФОЛІО® — турбота про здоров’я майбутнього

 

Теги

     
МЕНОРАГІН Реклама
ПІДПИШИТЬСЯ