Єрьоменко Римма Фуатівна, доктор біологічних наук,
професор кафедриклінічної лабораторної діагностики,
мікробіології та біологічної хімії
«Вітаміни — це життєва сила, що дозволяє клітинам організму працювати на повну». Альберт Сент-Дьйорді, біохімік, першовідкривач вітаміну С
Стреси, постійне емоційне перевантаження та божевільний ритм життя часто називають «хворобою цивілізації», адже кожен із нас неодмінно щодня хоче з новими свіжими силами просуватися до поставлених цілей, зберігаючи спокій та здоров’я. За таких умов наш організм не завжди в змозі впоратися із додатковим навантаженням і, що природньо, вимагає додаткової турботи та допомоги.
Вітаміни відіграють важливу роль у нормальному функціонуванні організму, а також у патогенезі деяких захворювань. Вони є незамінними учасниками метаболічних процесів, необхідні для нормального клітинного метаболізму та трофіки тканин, нормальної працездатності та підтримки життєво важливих функцій організму [1].
Вітаміни (від латинського слова «vita» — життя) — це низькомолекулярні органічні сполуки, які підтримують низку біохімічних і фізіологічних процесів в організмі. На сьогодні відомо понад 30 вітамінів і вітаміноподібних речовин. Більшість із них є коферментами різних ензимів та бере участь у регуляції вуглеводного, білкового, жирового та мінерального обміну, підтримці клітинної структури, стійкості організму до несприятливих факторів зовнішнього середовища.
До дефіциту вітамінів призводять різні причини: нераціональне харчування, захворювання шлунково-кишкового тракту, порушення обмінних процесів, постійні стреси, хронічна втома, шкідливі звички тощо.
***
НА ЗАМІТКУ!
Всесвітня організація охорони здоровʼя наголошує на потребі організму людини у вітамінах. Спеціально створена система «Vitamin and Mineral Nutrition Information System» (Інформаційна система з вітамінів та мінералів) збирає дані щодо нестачі вітамінів і мінералів по всьому світу.
***
Загальними симптомами дефіциту вітамінів у харчуванні та проявів авітамінозу є [1]:
- зниження апетиту;
- швидка стомлюваність;
- емоційна нестійкість, дратівливість, поганий настрій, депресія;
- тріщини в куточках рота;
- порушення сну;
- лущення шкіри, сухість, почервоніння, плями, ерозії.
Однак клінічні симптоми та прояви дефіциту вітамінів досить різноманітні і можуть торкатися різних органів і системи.
Вітаміни групи В займають важливе місце у клінічній практиці. Вони застосовуються в різних галузях медицини у різних категорій хворих, проте найбільшого застосування отримали у лікуванні захворювань периферичної та центральної нервової системи. Вітаміни групи В вважаються нейротропними, тому що вони необхідні для нормального функціонування центральної та периферичної нервової системи [1].
Вітаміни групи B найбільш інтенсивно витрачаються організмом, особливо в умовах несприятливого навколишнього середовища. При перевтомі, інтенсивних емоційних і фізичних навантаженнях, у період вагітності і годування груддю, під час хвороби, при зловживанні алкоголем і тютюнопалінні потреба у вітамінах групи В значно зростає, іноді в 2–3 рази.
Оскільки вітаміни групи В у організмі не синтезуються, а заповнити їх дефіцит, використовуючи тільки продукти харчування, неможливо, велике значення мають вітамінні дієтичні добавки, які широко застосовуються для профілактики та у складі комплексної терапії захворювань різних органів та систем людини. Джерелом вітамінів групи В для створення оптимальних дієтологічних умов функціонування організму людини є дієтична добавка ДОППЕЛЬГЕРЦ® АКТИВ В-КОМПЛЕКС ДЕПО виробництва компанії «Квайссер Фарма ГмбХ і Ко. КГ» (Німеччина).
ДОППЕЛЬГЕРЦ® АКТИВ В-КОМПЛЕКС ДЕПО містить 8 вітамінів групи В та допомагає відновити дефіцит при підвищеній потребі або незбалансованому харчуванні. Окрім цього, дана дієтична добавка також може бути рекомендована людям, які ведуть активний спосіб життя, займаються розумовою працею, оскільки вітаміни не тільки мають адаптогенну дію, але й сприяють активній діяльності центральної нервової системи.
Склад ДОППЕЛЬГЕРЦ® АКТИВ В-КОМПЛЕКС ДЕПО [2]:
- Вітамін В1 — 4,2 mg (мг)
- Вітамін В2 — 4,8 mg (мг)
- Ніацин (Вітамін В3) — 21,6 mg (мг)
- Пантотенова кислота (Вітамін В5) — 18,0 mg (мг)
- Вітамін В6 — 6,0 mg (мг)
- Біотин (Вітамін В7) — 150,0 µg (мкг)
- Фолієва кислота (Вітамін В9) — 600,0 µg (мкг)
- Вітамін В12 — 3,0 µg (мкг)
***
НА ЗАМІТКУ!
В яких продуктах містяться вітаміни групи В?
Вітамін В1 — у злаках, пророщених зернах, квасолі, шпинаті, горіхах, капусті всіх сортів, моркви, цибулі, абрикосах (свіжих та сушених). Яйця, кисломолочні продукти та незбиране молоко також містять тіамін, але його концентрація менша, ніж у рослинній їжі.
Вітамін В2 — особливо багаті ним печінка, яловичина, яєчний жовток, кисломолочні продукти, цибуля-порей, картопля, сир.
Вітамін В3 — у м’ясі та субпродуктах (печінці, нирках), у рибі та яйцях, а також у грибах, бобах, часнику, капусті, петрушці, гороху та перці.
Вітамін В5 — у м’ясі птиці, субпродуктах, яєчному жовтку, грибах, бобових, горіхах, авокадо, цвітній капусті, зелених овочах.
Вітамін В6 — насамперед у горіхах (особливо багато його у волоських і фундуку), ягодах, картоплі, томатах, капусті, моркві, рибі; у меншій концентрації — у м’ясі.
Вітамін В7 — у яловичій печінці, морській рибі, яєчному жовтку, пе-трушці, гороху, яблуках, бананах та неочищеному рисі.
Вітамін В9 — в овочах зеленого кольору, томатах, горіхах, бобах та квасолі, буряках, бананах, яйцях.
Вітамін В12 — лише у продуктах тваринного походження: м’ясі, субпродуктах, морській рибі та морепродуктах, яйцях.

Вітамін B1 (тіамін) необхідний для окисного декарбоксилювання кетокислот, (піровиноградної та молочної), синтезу ацетилхоліну, бере участь у вуглеводному обміні та пов’язаних з ним енергетичному, жировому, білковому, водно-сольовому обміні, має регулюючий вплив на трофіку та діяльність нервової системи. При дефіциті тіаміну піровиноградна та молочна кислоти накопичуються в тканинах, порушується синтез ацетилхоліну, внаслідок чого погіршуються функції низки систем, насамперед, нервової, серцево-судинної та травної. Тіамін оптимізує пізнавальну активність та функції мозку. Він має позитивну дію на рівень енергії, ріст, нормальний апетит, здатність до навчання та необхідний для тонусу м’язів шлунково-кишкового тракту та серця. Тіамін виступає як антиоксидант, захищаючи організм від старіння, негативного впливу алкоголю та тютюну [3].
Вітамін В2 є важливим компонентом двох основних коферментів, які відіграють важливу роль у продукції енергії, підтримці гомеостазу та життєдіяльності клітин, належному рівні гомоцистеїну, а також беруть участь у метаболізмі в організмі жирів, лікарських засобів та гормонів. Вітамін В2 бере участь в процесах росту, пластичному обміні; впливає на стан центральної нервової системи, процеси в рогівці, кришталику ока, забезпечує світловий і кольоровий зір, позитивно впливає на стан шкіри та слизових оболонок, функцію печінки та кровотворення.
Вітамін В3 (ніацин) у вигляді коферментів бере участь у багатьох важливих окисно-відновних реакціях клітинного метаболізму. Ніацин сприяє захисту клітин мозку, відновленню пошкоджених клітин та ДНК, підвищує продукцію оксиду азоту, покращує мозковий кровообіг, володіє антиоксидантним ефектом. Також покращує когнітивні функції, стимулює продукцію дофаміну, норепінефрину та серотоніну. Чисельні дослідження доводять, що застосування ніацину сприяє функціональному відновленню після травматичних та ішемічних пошкоджень ЦНС, а також відіграє роль антиоксиданту, обумовлює нейропротекторну дію [4].
Вітамін B5 (пантотенова кислота) — це функціональна частина коферменту А, який важливий для синтезу жирних кислот, холестерину та ацетилхоліну. Також пантотенова кислота бере участь в білковому та вуглеводному обмінах. Нестача вітаміну В5 призводить до ушкодження периферичних нервів, що називається «синдром печіння в ногах» [5]
Вітамін В6 (піридоксин) бере участь у синтезі низки нейромедіаторів, білка, ферментів, гемоглобіну, простагландинів, обміні серотоніну, катехоламінів, глутамінової кислоти, ГАМК, гістаміну, покращує використання ненасичених жирних кислот, знижує рівень холестерину та ліпідів у крові, покращує скоротливість міокарда, що сприяє перетворенню фолієвої кислоти на її активну форму, стимулює гемопоез. Піридоксин забезпечує синаптичну передачу, регулює процеси збудження/гальмування в ЦНС, бере участь в транспорті сфінгозину, який входить до складу оболонки нервів. Дефіцит вітаміну В6 клінічно проявляється розвитком судом, нейропатій за рахунок демієлінізації нервових волокон [5].
Вітамін B7 (біотин) відіграє ключову роль у метаболізмі та гемостазі глюкози, включаючи регуляцію печінкового поглинання глюкози, глюконеогенезу (і ліпогенезу), транскрипції рецептора інсуліну та функціонуванні β-клітин підшлункової залози. У такий спосіб вітамін В7 має вплив на мозок, який особливо чутливий до постачання та метаболізму глюкози [6].
Вітамін В9 (фолат) нормалізує розвиток еритроцитів, сприяє лейко- та тромбоцитопоезу, забезпечує правильне формування нервової трубки та міграцію нейронів в процесі внутрішньоутробного розвитку ембріону. Фолієва кислота знижує рівень гомоцистеїну, та таким чином, впливає на ризик розвитку атеросклерозу коронарних судин. Також даний вітамін виконує важливу роль у підтримці процесу репарації пошкодженої ДНК, покращує трофіку та регенерацію тканин при їх пошкодженні [7].
Вітамін В12 (ціанокобаламін) бере участь у гемопоезі та еритропоезі (попередження нейроанемічного синдрому), активації системи зсідання крові, розвитку епітеліальних клітин. Необхідний для метаболізму фолієвої кислоти та синтезу/відновлення мієлінової оболонки внаслідок пошкоджуючого впливу оксиду азоту. Дефіцит ціанокобаламіну веде до порушення активності залежних білків, знижуючи виживаність нейронів та сприяючи гіпоксії нервової тканини. Прояви гіповітамінозу проявляються сенсорною полінейропатією, різними психічними порушеннями, фізичною астенією, зниженням когнітивних функцій та анемією [7].
Для оптимального постачання організму поживними речовинами фахівці фармацевтичної компанії «Квайссер Фарма ГмбХ і Ко. КГ» знайшли рішення — було розроблено спеціальну таблетку-депо, яка забезпечує повільне та поступове вивільнення поживних речовин протягом кількох годин. Таким чином, необхідні вітаміни та мінеральні речовини добре сприймаються організмом та оптимально засвоюються [2].
***
НА ЗАМІТКУ!
- Інформація для хворих на цукровий діабет: 1 таблетка містить 3 кДж/1 ккал, не містить хлібних одиниць.
- Може бути рекомендована вегетаріанцям.
- Не містить глютену.

***
Компоненти ДОППЕЛЬГЕРЦ® АКТИВ В-КОМПЛЕКС ДЕПО — водорозчинні вітаміни, що виключає можливість їх кумуляції в організмі.
ДОППЕЛЬГЕРЦ® АКТИВ В-КОМПЛЕКС ДЕПО рекомендований дорослим та дітям з 14 років по 1 таблетці на добу під час або після вживання їжі. Добова доза може бути збільшена за рекомендацією лікаря. Рекомендований термін застосування — 30 діб [2].
Вітаміни групи В є незамінними елементами для підтримки енергії, роботи мозку, нервової системи та метаболізму. Вони відіграють критичну роль у багатьох процесах організму, тому їх достатнє споживання є важливим для фізичного та психічного здоров’я. Збалансована дієта допоможе уникнути дефіциту та забезпечити належне функціонування організму.
Вітаміни групи В — невидимі союзники, які сприяють підтримці здоров’я і життєвої енергії кожного дня!
Література:
- Hanna, M., Jaqua, E., Nguyen, V., & Clay, J. (2022). B Vitamins: Functions and Uses in Medicine. The Permanente journal, 26(2), 89–97.
- Інструкція до ДОППЕЛЬГЕРЦ® АКТИВ В-КОМПЛЕКС ДЕПО
- Lonsdale D. (2018). Thiamin. Advances in food and nutrition research, 83, 1–56.
- Wohlrab, J., & Kreft, D. (2014). Niacinamide — mechanisms of action and its topical use in dermatology. Skin pharmacology and physiology, 27(6), 311–315.
- Debreceni, B., & Debreceni, L. (2014). The role of homocysteine-lowering B-vitamins in the primary prevention of cardiovascular disease. Cardiovascular therapeutics, 32(3), 130–138.
- Mock D. M. (2017). Biotin: From Nutrition to Therapeutics. The Journal of nutrition, 147(8), 1487–1492.
- McGarel, C., Pentieva, K., Strain, J. J., & McNulty, H. (2015). Emerging roles for folate and related B-vitamins in brain health across the lifecycle. The Proceedings of the Nutrition Society, 74(1), 46–55.