Кожен із нас прагне мати здорову, сяючу шкіру та міцне, доглянуте волосся. Вони не лише підкреслюють нашу природну красу, а й є індикаторами загального здоров’я організму. На жаль, хронічний стрес в умовах війни, незбалансоване харчування, шкідливі звички та інші несприятливі зовнішні фактори можуть негативно впливати на їхній вигляд і структуру.
Один із ключових елементів, що відповідає за пружність шкіри, силу волосся та здоров’я суглобів, — це колаген. З віком його природний рівень в організмі знижується, що може призводити до втрати еластичності шкіри, ламкості волосся та інших вікових змін. Саме тому важливо підтримувати баланс цієї цінної речовини протягом всього життя.
Роль колагену в організмі людини
Колаген є основним будівельним матеріалом шкіри, сухожиль, зв’язок, хрящів, кісток і сполучної тканини. Простіше кажучи, він відіграє роль «каркасу», який забезпечує цілісність тканин організму, роблячи їх міцнішими та еластичнішими. Залежно від ступеня мінералізації, колагенові тканини можуть бути жорсткими (кістки) або еластичними (сухожилля) чи мати градієнт жорсткості [1].
На сьогодні відомо близько 30 різних типів колагену. Найбільш поширеним у людському організмі є колаген I типу (понад 90 % загального колагену), також значну частку становлять колагени II, III та IV типів [1].
- Колаген I — міститься в кістках, сухожиллях, органах;
- колаген II — основний компонент хрящів;
- колаген III — входить до складу ретикулярних волокон (дрібних волокон сполучної тканини, що утворюють каркас багатьох органів);
- колаген IV — знаходиться в базальній мембрані клітинних мембран;
- колаген V — міститься у волоссі, нігтях.
У нормі організм самостійно виробляє достатню кількість колагену клітинами сполучної тканини — фібробластами, забезпечуючи міцність та еластичність тканин. Процес його синтезу починається всередині клітин і завершується поза ними. Все починається з утворення проколагену — специфічної білкової речовини, яку виробляють клітини. Далі проколаген проходить обробку у внутрішньоклітинних структурах — ендоплазматичному ретикулумі та апараті Гольджі, і цей етап неможливий без участі вітаміну С.
Після виходу проколагену з клітини відбувається відщеплення пептидних ланцюгів, що призводить до утворення тропоколагену. Ці молекули поступово об’єднуються у міцні фібрили колагену завдяки процесу ковалентного зшивання. Декілька фібрил, у свою чергу, формують колагенові волокна, які складаються з тисяч індивідуальних молекул, пов’язаних надміцними ковалентними зв’язками — одними з найстійкіших у білкових структурах.
Це важливо!
Молекули колагену занадто великі для всмоктування через шкіру. Саме тому використання місцевих засобів, що містять колаген, абсолютно необґрунтоване — в організм вони не потраплять [2]. Лише раціональне харчування та використання пероральних добавок з колагеном може збільшити кількість цього білка в організмі.
Як змінюється вироблення колагену з віком?
Колаген виробляється протягом усього нашого життя, однак з віком його синтез закономірно зменшується. Найактивніше він продукується до 25 років, коли організм людини ще розвивається, а тканини ростуть. Процеси руйнування старих колагенових волокон і утворення нових відбуваються паралельно. У молодому віці ці процеси синтезу і руйнування білка збалансовані, але з часом цей баланс порушується. Тому з роками процес відновлення природних тканин сповільнюється.
Якщо організм не отримує достатньо білка, вітаміну С або інших необхідних елементів, синтез колагену сповільнюється. Варто зазначити, що на синтез колагену також можуть впливати такі фактори, як куріння, вживання алкоголю, незбалансоване харчування (особливо продукти з високим вмістом швидких вуглеводів), дефіцит мінералів, стрес, вплив ультрафіолетових променів та погана екологічна ситуація [3].

Вироблення колагену в залежності від статі: чи є відмінності?
Дійсно, між виробленням колагену та статтю існує зв’язок. Через вплив статевих гормонів естрогенів у жінок зниження синтезу колагену з віком відбувається більш виражено, ніж у чоловіків. Естрогени стимулюють утворення колагенових волокон і уповільнюють їх деградацію, запобігаючи перекисному окисленню. З віком, починаючи з 45 років, у жінок відбувається гормональна перебудова, що супроводжується дефіцитом естрогенів. Пік зниження вироблення колагену у жінок спостерігається в період передменопаузи та кілька років після настання менопаузи [4].
Це важливо! У нормі людина щодня втрачає близько 50–150 волосків, і це є природною частиною циклу оновлення. Якщо ж випадіння посилюється або волосся стоншується, це може свідчити про дефіцит важливих макро- і мікронутрієнтів, включно з колагеном.
Колаген та здоров’я волосся
Окрім забезпечення міцності та еластичності шкіри, зв’язок і кісток, колаген відіграє важливу роль у здоров’ї волосся. Оскільки волосся активно та постійно оновлюється, воно може першим постраждати при дефіциті як макро-, так і мікронутрієнтів.
Колаген може сприяти здоров’ю та зміцненню волосся кількома способами:
Забезпечення організму амінокислотами, необхідними для росту волосся
Коли ми споживаємо білкові продукти, як от м’ясо, рибу, яйця чи молочні продукти, наш організм розщеплює їх на амінокислоти, які потім використовуються для створення нових білків і сполук. Головним білком з «цеглинок» якого побудоване волосся є кератин. Наш організм використовує кілька амінокислот для синтезу кератину, і деякі з них, зокрема, пролін містяться в колагені у значній кількості.
Це важливо! Для достатнього надходження білків із їжею слід їсти не менше 0,8 г білка на кілограм маси тіла. Втім, більшість людей, не досягають цього показника. Навіть у країнах з розвиненою економікою, зокрема, у США, близько 46 % населення старшого віку споживає мало білка [5].
Захист волосяних фолікулів від вільних радикалів
Дослідження показують, що вільні радикали можуть пошкоджувати волосяні фолікули [6]. Ці сполуки утворюються в організмі в результаті стресу, забруднення повітря, куріння, неправильного вибору дієти, алкоголю та інших впливів навколишнього середовища. Надмірна кількість вільних радикалів може завдати шкоди нашим клітинам, білкам і ДНК. Для знешкодження даних сполук та підтримки здоров’я волосся нашому організму потрібні антиоксиданти.
Це важливо! Оскільки захист організму від вільних радикалів з віком знижується, люди похилого віку особливо чутливі до пошкодження волосся [6].
Кілька експериментальних досліджень показали, що колаген може мати потужну антиоксидантну дію. Так, було встановлено, що він здатен знешкоджувати чотири різні типи вільних радикалів. У ще одному випробуванні було показано, що колаген може бути більш ефективним антиоксидантом, ніж поліфеноли, що міститься в чаї [7]. Таким чином, колаген діє як антиоксидант і може нейтралізувати вільні радикали, що пошкоджують волосяні фолікули. Це запобігає пошкодженню волосся та уповільнює процес старіння.
Запобігання витонченню волосся
Волосяні фолікули розташовані в середньому шарі шкіри — дермі, яка на 70 % складається з колагену. Саме він сприяє еластичності та міцності дерми. З віком, коли виробництво колагену зменшується, порушується відновлення клітин дерми. Це може бути однією з причин того, чому волосся з віком часто стає тоншим [8].
Ряд досліджень виявив позитивний вплив добавок з колагеном на збереження здорової дерми та запобігання витонченню волосся. Так, одне 8-тижневе дослідження за участю 69 жінок у віці 35–55 років виявило, що щоденний прийом добавок колагену значно покращив еластичність шкіри порівняно з плацебо [9].
Інше 12-тижневе дослідження за участю більш ніж 1000 дорослих показало, що щоденне споживання колагену підвищує кількість цього білка в шкірі та зменшує ознаки старіння шкіри [10].
Оскільки волосся є придатком шкіри, потенціал колагену протидіяти наслідкам старіння шкіри може сприяти кращому росту волосся та зменшенню його витончення.
Попередження появи сивини
Колір нашого волосся та шкіри залежить від кількості у них пігменту меланіну. З віком клітини, що виробляють пігмент меланін (меланоцити), починають природним чином відмирати. На це значною мірою впливає генетика, але вільні радикали також можуть зіграти певну роль у пошкодженні цих клітин [11]. Фактично, одне із досліджень показало, що антиоксидантна активність фолікулів сивого волосся була набагато нижчою, ніж активність волосяних фолікулів, які все ще містять пігмент [12]. Завдяки своїм антиоксидантним властивостям колаген може боротися з пошкодженням меланоцитів і сповільнювати посивіння волосся.
Таким чином, результати експериментальних та клінічних досліджень підтверджують важливість колагену у підтримці здоров’я волосся, зокрема, забезпеченні організму необхідними амінокислотами, захисті волосяних фолікулів від вільних радикалів і підтримці еластичності дерми. Його антиоксидантні властивості також можуть допомагати запобігати витонченню та передчасному посивінню волосся, сприяючи його міцності та природному росту.
Чому важливо споживати достатньо білку?
Дефіцит білків і амінокислот порушує процеси вироблення колагену в організмі та може призводити до порушення росту волосся, його витончення та випадіння. Незважаючи на те, що традиційно дефіцити нутрієнтів асоціюються з країнами, що розвиваються, вони все частіше реєструються і в економічно розвинених регіонах. Основними причинами є розлади харчової поведінки та захворювання, пов’язані з мальабсорбцією. Білково-енергетична недостатність може викликати атрофію волосяних фолікулів, а дефіцит важливих амінокислот пов’язаний з розвитком алопеції. Зокрема, D. Gowda та ін. при аналізі впливу поживних речовин на випадання волосся серед 100 обстежених у 90 % виявили дефіцит аланіну та більш ніж у 50 % — дефіцит цистеїну [17].
Враховуючи ці фактори, для підтримки здоров’я волосся, шкіри та нігтів доцільно звернути увагу на спеціалізовані добавки, які містять колаген та інші важливі компоненти. Доппельгерц System Колаген Екстра — це комплекс, який сприяє поліпшенню стану волосся, зміцненню шкіри та загальному здоров’ю організму. Він стане чудовим вибором для тих, хто прагне підтримати природну красу та здоров’я в умовах сучасного ритму життя.
Що входить до складу Доппельгерц System Колаген Екстра?
Доппельгерц System Колаген Екстра містить унікальну комбінацію поживних речовин, що сприяють здоров’ю шкіри, волосся та сполучної тканини, у зручному питному флаконі зі смаком яблука та чорної смородини.
Окрім колагену, для підтримки здоров’я волосся важливу роль відіграють і інші мікро- та макроелементи, зокрема, вітаміни C, А та Е, цинк, мідь, біотин та інші. Вони забезпечують організм необхідними вітамінами, мінералами та антиоксидантами, які сприяють зміцненню волосся, стимулюють його ріст і захищають від негативних впливів навколишнього середовища.

Біотин (вітамін В7, вітамін Н) — це водорозчинний вітамін групи В, який відіграє ключову роль у метаболізмі вуглеводів, жирів і білків. Він необхідний для нормального росту та розвитку клітин, а також підтримки загального здоров’я організму. Останні дослідження підтверджують, що біотин бере участь у процесах відновлення ДНК і сприяє нормальному функціонуванню імунної системи [13].
Біотин незамінний для:
Здоров’я нігтів. Дослідження показали, що прийом біотину сприяє зміцненню нігтів, роблячи їх товстішими та менш ламкими [14].
Зміцнення та росту волосся. У одному з досліджень вивчався вплив біотину на жінок із проблемами випадіння волосся. Через три місяці прийому спостерігалося зменшення випадіння та поява нових волосків [15].
Покращення стану шкіри. Біотин покращує стан шкіри, особливо у дітей із дерматитом. Крім того, вітамін Н забезпечує засвоєння шкірою цинку, мікроелементу необхідного для її здоров’я [16].
Окрім підтримки шкіри, волосся та нігтів, біотин бере участь у метаболізмі, сприяє нормальній роботі нервової системи та є необхідним для здорового перебігу вагітності й розвитку плода.
Комбінація вітамінів А, Е та С сприяє утворенню колагену для нормального функціонування шкіри та сполучної тканини. Завдяки цьому попереджається поява пігментних плям, посилюється здатність шкіри до регенерації, вона стає більш пружною, еластичною та краще утримує вологу.
Цинк грає важливу роль в рості та будові волосся, необхідний шкірі для підтримки здорового балансу води та жиру, приймає участь у синтезі колагену, а також зміцнює імунітет.
Мідь сприяє нормальній пігментації шкіри та підтримує природній колір волосся (сприяє збереженню пігментації волосся).
Лігнани та гранат мають сильні антиоксидантні властивості, допомагають захистити клітини від шкідливого впливу вільних радикалів.
Таурин — сприяє покращенню загального стану шкіри та волосся завдяки зволожуючим, антиоксидантним, заспокоюючим та зміцнюючим властивостям, робить їх більш здоровими та доглянутими [18].
Переваги Доппельгерц System Колаген Екстра
Доппельгерц System Колаген Екстра — спеціальний комплекс, який містить високоякісний гідролізований колаген, а також вітаміни та мікроелементи для краси шкіри, волосся та нігтів. Чому варто включити його у свій раціон?
Унікальне поєднання найдієвіших компонентів, що відповідають за здоров’я волосся, шкіри та нігтів. Кожен компонент Доппельгерц System Колаген Екстра доповнює дію інших складових засобу і тим самим комплексно сприяє зміцненню волосся, покращує його ріст, зменшує ламкість, а також підтримує здоров’я шкіри та нігтів.
Європейська якість. Вся продукція компанії Квайссер Фарма ГмбХ і Ко. КГ виготовляється з урахуванням останніх досягнень у галузі фармацевтичних технологій та відповідає найвищим міжнародним стандартам якості GMP (Good Manufacturing Practice). Це забезпечує високу ефективність і безпеку продуктів, що виробляються, та гарантує їх відповідність усім необхідним вимогам для здоров’я та безпеки споживачів.
Зручність застосування. Формула добавки зручно поєднується з щоденним раціоном і є відмінним доповненням для активних людей, які не завжди можуть забезпечити організм усіма необхідними нутрієнтами через харчування. Доппельгерц System Колаген Екстра має рідку форму в зручному флаконі для пиття зі смаком яблука та чорної смородини., що робить його особливо зручним для осіб, які мають складнощі з проковтуванням таблеток та капсул. Крім того, добавку потрібно приймати всього один раз на добу, що значно полегшує режим дозування і дозволяє легко включити продукт у щоденний раціон.
Як приймати Доппельгерц System Колаген Екстра?
Для того, щоб отримати максимальну користь від вживання Доппельгерц System Колаген Екстра дотримуйтесь наступних рекомендацій:
- Дозування: дорослим рекомендується приймати по 1 флакону (25 мл) на добу.
- Спосіб вживання: перед вживанням добре збовтайте флакон.
- Тривалість курсу: рекомендований курс становить 2–3 місяці.

Таким чином, достатнє надходження колагену, а також незамінних мікро- та макроелементів є невід’ємною складовою здоров’я волосся та шкіри. Хронічний стрес, куріння, вживання алкоголю, незбалансоване харчування (особливо продукти з високим вмістом швидких вуглеводів), дефіцит мінералів, стрес, вплив ультрафіолетових променів та погана екологічна ситуація можуть порушувати синтез колагену, що в свою чергу призводить до змін у стані шкіри та волосся. Крім того, вироблення ендогенного колагену зменшується з віком, що підкреслює необхідність використання нутріцевтичних добавок, зокрема, Доппельгерц System Колаген Екстра. Завдяки збалансованому складу, високій якості сировини та відповідності виробництва стандартам GMP Доппельгерц System Колаген Екстра є надійним помічником у підтримці здоров’я шкіри та волосся.
Відчуйте магію унікальної формули Доппельгерц System Колаген Екстра, яка забезпечить природне сяйво та здоров’я волосся та шкіри:
- Колагенові пептиди — основа молодості та пружності шкіри.
- Вітаміни краси (A, E, C) — стимулюють колаген, зволожують, запобігають пігментації.
- Біотин — зміцнює волосся та нігті, покращує структуру шкіри.
- Мідь — зберігає природний колір і блиск волосся.
- Цинк — здоровий ріст волосся, баланс води та жиру в шкірі.
- Антиоксиданти — захищають клітини, зберігають молодість.
- Таурин — зволожує, заспокоює, зміцнює шкіру та волосся.
Доппельгерц System Колаген Екстра — вибір №1 для здоров’я волосся
Список літературних джерел
- Ricard-Blum S. The collagen family. Cold Spring Harb Perspect Biol. 2011;3(1):a004978.
- Shoulders MD, Raines RT. Collagen structure and stability. Annu Rev Biochem. 2009;78:929-958.
- Kadler KE, Baldock C, Bella J, Boot-Handford RP. Collagens at a glance. J Cell Sci. 2007;120(Pt 12):1955-1958.
- Sumino H, Ichikawa S, Abe M, Endo Y, Ishikawa O, Kurabayashi M. Effects of aging, menopause, and hormone replacement therapy on forearm skin elasticity in women. J Am Geriatr Soc. 2004 Jun;52(6):945-9. doi: 10.1111/j.1532-5415.2004.52262.x. PMID: 15161459.
- Krok-Schoen JL, Archdeacon Price A, Luo M, Kelly OJ, Taylor CA. Low Dietary Protein Intakes and Associated Dietary Patterns and Functional Limitations in an Aging Population: A NHANES analysis. J Nutr Health Aging. 2019;23(4):338-347. doi: 10.1007/s12603-019-1174-1. PMID: 30932132; PMCID: PMC6507527.
- Trüeb RM. The impact of oxidative stress on hair. Int J Cosmet Sci. 2015 Dec;37 Suppl 2:25-30. doi: 10.1111/ics.12286. PMID: 26574302.
- Zhang L, Zheng Y, Cheng X, Meng M, Luo Y, Li B. The anti-photoaging effect of antioxidant collagen peptides from silver carp (Hypophthalmichthys molitrix) skin is preferable to tea polyphenols and casein peptides. Food Funct. 2017 Apr 19;8(4):1698-1707. doi: 10.1039/c6fo01499b. PMID: 28266664.
- Varani J, Dame MK, Rittie L, Fligiel SE, Kang S, Fisher GJ, Voorhees JJ. Decreased collagen production in chronologically aged skin: roles of age-dependent alteration in fibroblast function and defective mechanical stimulation. Am J Pathol. 2006 Jun;168(6):1861-8. doi: 10.2353/ajpath.2006.051302. PMID: 16723701; PMCID: PMC1606623.
- Proksch E, Segger D, Degwert J, Schunck M, Zague V, Oesser S. Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study. Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(1):47-55. doi: 10.1159/000351376. Epub 2013 Aug 14. PMID: 23949208.
- Borumand M, Sibilla S. Daily consumption of the collagen supplement Pure Gold Collagen® reduces visible signs of aging. Clin Interv Aging. 2014 Oct 13;9:1747-58. doi: 10.2147/CIA.S65939. Erratum in: Clin Interv Aging. 2020 Feb 04;15:131. doi: 10.2147/CIA.S246397. PMID: 25342893; PMCID: PMC4206255.
- Seiberg M. Age-induced hair greying — the multiple effects of oxidative stress. Int J Cosmet Sci. 2013 Dec;35(6):532-8. doi: 10.1111/ics.12090. Epub 2013 Oct 10. PMID: 24033376.
- Shi Y, Luo LF, Liu XM, Zhou Q, Xu SZ, Lei TC. Premature graying as a consequence of compromised antioxidant activity in hair bulb melanocytes and their precursors. PLoS One. 2014 Apr 2;9(4):e93589. doi: 10.1371/journal.pone.0093589. PMID: 24695442; PMCID: PMC3973559.
- Ogawa Y, Kinoshita M, Sato T, Shimada S, Kawamura T. Biotin Is Required for the Zinc Homeostasis in the Skin. Nutrients. 2019 Apr 24;11(4):919. doi: 10.3390/nu11040919. PMID: 31022908; PMCID: PMC6520690.
- Colombo VE, Gerber F, Bronhofer M, Floersheim GL. Treatment of brittle fingernails and onychoschizia with biotin: scanning electron microscopy. J Am Acad Dermatol. 1990;23:1127-32.
- Glynis A. A Double-blind, Placebo-controlled Study Evaluating the Efficacy of an Oral Supplement in Women with Self-perceived Thinning Hair. J Clin Aesthet Dermatol. 2012 Nov;5(11):28-34. PMID: 23198010; PMCID: PMC3509882.
- Ogawa Y, Kinoshita M, Sato T, Shimada S, Kawamura T. Biotin Is Required for the Zinc Homeostasis in the Skin. Nutrients. 2019 Apr 24;11(4):919. doi: 10.3390/nu11040919. PMID: 31022908; PMCID: PMC6520690.
- Gowda D, Premalatha V, Imtiyaz DB. Prevalence of Nutritional Deficiencies in Hair Loss among Indian Participants: Results of a Cross-sectional Study. Int J Trichology. 2017 Jul-Sep;9(3):101-104. doi: 10.4103/ijt.ijt_48_16. PMID: 28932059; PMCID: PMC5596642.
- Інструкція для застосування (аркуш-вкладиш) на спеціальний харчовий продукт для дієтичного споживання Доппельгерц ® System Колаген Екстра.
Ганна Кирпач, лікар
