Генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус визначив, що зростання захворюваності на mpox (мавпяча віспа) у Демократичній Республіці Конго (ДРК) та зростаючій кількості країн Африки є надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров'я, що має міжнародне занепокоєння відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил (2005) (IHR).
Заява доктора Тедроса була прийнята за порадою Комітету з надзвичайних ситуацій IHR, що складається з незалежних експертів, які зібралися раніше того ж дня, щоб розглянути дані, представлені експертами ВООЗ та постраждалих країн. Комітет поінформував Генерального директора, що він вважає зростання захворюваності на mpox проблемою, яка може поширитися далі в країнах Африки і, можливо, за межами континенту.
Доктор Тедрос зазначив: «Поява нового штаму mpox, його швидке поширення в східній частині ДРК, а також повідомлення про випадки в кількох сусідніх країнах викликають велике занепокоєння. Очевидно, що необхідна скоординована міжнародна реакція, щоб зупинити ці спалахи та врятувати життя».
Регіональний директор ВООЗ у Африці д-р Матшідісо Моеті сказав: «Значні зусилля вже докладаються у тісній співпраці з громадами та урядами, а команди наших країн працюють на передовій, щоб допомогти посилити заходи щодо стримування mpox. У зв'язку зі зростаючим поширенням вірусу ми розширюємо масштаби за допомогою скоординованих міжнародних дій, спрямованих на підтримку країн у припиненні спалахів».
Голова комітету професор Дімі Огоіна заявила: «Нинішній сплеск mpox у деяких частинах Африки, разом із поширенням нового штаму мавпячої віспи, що передається статевим шляхом, є надзвичайною ситуацією не лише для Африки, але й для всього світу. Mpox, що походить з Африки, там був знехтуваний, а згодом спричинив глобальний спалах у 2022 році. Настав час діяти рішуче, щоб історія не повторилася».

Mpox вперше був виявлений у людей в 1970 році, в ДРК. Захворювання вважається ендемічним для країн Центральної та Західної Африки.
У липні 2022 року спалах mpox у багатьох країнах був оголошений надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров'я, що має міжнародне занепокоєння оскільки він швидко поширився статевим шляхом у низці країн, де вірус раніше не спостерігався. Закінчення надзвичайної ситуації було оголошено у травні 2023 року після стійкого зниження кількості випадків захворювання у всьому світі.

Mpox реєструється в ДРК вже більше десяти років, і кількість випадків, про які повідомлялося щороку, неухильно зростала протягом цього періоду. Минулого року кількість зареєстрованих випадків значно зросла, і вже цього року кількість зареєстрованих випадків перевищила минулорічну загальну кількість: понад 15 600 випадків та 537 смертей.
Поява в минулому році і швидке поширення нового штаму вірусу в ДРК, який, схоже, поширюється в основному через статеві відносини, і його виявлення в сусідніх з ДРК країнах, викликає особливе занепокоєння. За останній місяць було зареєстровано понад 100 лабораторно підтверджених випадків клади 1b у чотирьох сусідніх з ДРК країнах, які раніше не реєстрували mpox: Бурунді, Кенії, Руанді та Уганді. Експерти вважають, що справжня кількість випадків вища, оскільки велика частка клінічно сумісних випадків не була протестована. У різних країнах сталося кілька спалахів різних штамів mpox, з різними способами передачі та різним рівнем ризику.

Дві вакцини, які зараз використовуються для вакцинації mpox, рекомендовані Стратегічною консультативною групою експертів ВООЗ з імунізації, а також схвалені національними регуляторними органами, зареєстрованими ВООЗ, а також окремими країнами, включаючи Нігерію та ДРК.
Минулого тижня Генеральний директор запустив процес включення до списку екстреного використання вакцин mpox, що прискорить доступ до вакцин для країн з низьким рівнем доходу, які ще не видали власного національного регуляторного схвалення. Список екстреного використання також дозволяє партнерам, включаючи Gavi та ЮНІСЕФ, закуповувати вакцини для розповсюдження.
ВООЗ співпрацює з країнами та виробниками вакцин щодо потенційних пожертвувань вакцин, а також координує свої дії з партнерами через тимчасову Мережу медичних контрзаходів для забезпечення рівного доступу до вакцин, терапевтичних, діагностичних та інших інструментів.
ВООЗ очікує негайну потребу у фінансуванні у розмірі 15 мільйонів доларів США для підтримки діяльності зі спостереження, готовності та реагування. Оцінка потреб проводиться на трьох рівнях Організації. Щоб забезпечити негайне збільшення масштабів, ВООЗ виділила 1,45 мільйона доларів США з Фонду ВООЗ на випадок надзвичайних ситуацій і, можливо, буде потреба виділити більше найближчими днями. Організація звертається до донорів з проханням профінансувати повний обсяг потреб у реагуванні на mpox.
За матеріалами: https://www.who.int/news/item/14-08-2024-who-director-general-declares-mpox-outbreak-a-public-health-emergency-of-international-concern