«Дивовижно! І коли вона все це встигає?» Саме так ми говоримо про молодих енергійних жінок, які працюють, виховують дітей, займаються хатніми справами, активно відпочивають, доглядають за собою, та ще й і вирішують безліч дрібних побутових проблем. Як же їм це вдається? Щоб зрозуміти, розглянемо результати експерименту, в ході якого жінкам і чоловікам дали однаковий перелік справ і обмежили час на його виконання. На відміну від чоловіків, які здебільшого не впорались з цим випробуванням, жінки пройшли його успішно. Секрет полягає у тому, що жінки можуть робити декілька справ одночасно: наприклад, пришивати ґудзик і викликати лікаря для дитини, або ж готувати їжу і перевіряти домашні завдання. Чоловіки ж роблять ці справи послідовно, тому й часу в них може не вистачити.
Але настає період в житті жінки, коли навіть така чарівна «багатозадачність» не допомагає їй підтримувати звичний ритм життя: вона стає дратівливою, швидко втомлюється, з’являються проблеми зі сном, підвищується пітливість тощо. Це пояснюється поступовим згасанням репродуктивної функції, коли зменшується вироблення жіночих статевих гормонів в яєчниках і відбувається кардинальна перебудова жіночого організму. Називається вона клімаксом або менопаузою і суттєво змінює якість життя жінки.
Фази клімаксу та його симптоми
Клімакс (від грец. climacter — щабель сходів) — перехідний період від репродуктивної фази до постменопаузи.
Вирізняють 3 фази клімаксу:
- Пременопауза починається зазвичай після 45 років і триває від 2 до 6 років. Основна ознака — збої менструального циклу, рясні менструації.
- Менопауза настає ближче до 50 років. Її ознакою є відсутність менструацій протягом 12 місяців поспіль.
- Постменопауза починається у жінок приблизно в 55 років і триває близько 6 років. Це часовий проміжок від менопаузи до стійкого припинення гормональної функції яєчників.
З настанням менопаузи рівень естрогенів у жіночому організмі сильно падає, що призводить до погіршення загального стану і викликає:
- утворення великої кількості холестерину, що може провокувати захворювання серцево-судинної системи;
- вимивання кальцію з організму, яке призводить до крихкості кісток — остеопорозу;
- порушення обмінних процесів у шкірі, яке проявляється в її сухості та зморщуванні);
- загострення хронічних захворювань тощо.
Симптоми менопаузи у кожної жінки можуть проявляти себе індивідуально. Але їх можна поділити на 3 групи:
- вегето-судинні: гіпергідроз (надмірна пітливість), головний біль, припливи, озноб, запаморочення, тахікардія;
- емоційно-психічні: дратівливість, сонливість, тривога, депресія, зниження настрою, уваги, погіршення пам’яті;
- обмінно-ендокринні: урогенітальні симптоми, зміни шкіри та її придатків, серцево-судинні захворювання, остеопороз.
Nota bene!
- Клімакс — не захворювання. Це природний процес в житті кожної жінки. Варто докладати зусиль для полегшення його проявів, щоб поліпшити або тримати на колишньому рівні якість життя.
- Замісна гормонотерапія призначається лікарем. Перед призначенням необхідно провести дослідження рівня гормонів, обстеження стану шийки матки та молочних залоз, УЗД органів малого тазу та ін.
НАСКІЛЬКИ ПОШИРЕНІ ПРОЯВИ КЛІМАКТЕРИЧНОГО СИНДРОМУ?
Про припливи повідомляють до 85 % жінок. При цьому у 55 % вони починаються до початку порушення менструального циклу і тривають 4–5 років.
Про порушення сну на час настання постменопаузи повідомляють понад 50 % жінок.
Схильні до депресії у період менопаузи приблизно 20 % жінок.
Про погіршення пам’яті та концентрації уваги під час менопаузи повідомляють 62–82 % жінок.
У 50 % жінок із настанням менопаузи розвивається артеріальна гіпертензія та ішемічна хвороба серця [1].
ЧОМУ ВИНИКАЮТЬ ПРИПЛИВИ?
Причину виникнення припливів досі точно не встановлено. Найбільш прийнятна теорія, що передбачає перебудову та звуження судин кровоносної системи у зв’язку з коливаннями або втратою вироблення естрогенів, які впливають на центр терморегуляції. Норадреналін — нейротрансмітер, який відповідає за зниження настановної точки терморегуляції. Показано, що до припливу та під час нього рівень метаболітів норадреналіну в плазмі крові підвищується, в результаті настановна точка терморегуляції знижується, що призводить до розширення судин та відчуття припливу [6].
Для полегшення симптомів клімаксу варто дотримуватись таких принципів:
- Здорове харчування. Раціон повинен містити овочі та фрукти, морепродукти, нежирне м’ясо, яйця, молочні продукти.
- Регулярна фізична активність.
- У випадках складного перебігу — замісна гормонотерапія.
Застосування замісної гормонотерапії зменшує виразність вазомоторних та депресивно-тривожних розладів, знижує ризик розвитку остеопорозу, ішемічної хвороби серця та інших хвороб, пов’язаних зі старінням. Найчастіше застосовуються препарати, що містять естроген та прогестерон. Лікарі рекомендують використовувати індивідуально підібрані гормональні препарати в мінімальних дозах, тому що у деяких жінок при тривалому використанні ці препарати збільшують ризик розвитку раку молочної залози, інфаркту міокарда та тромбозу; викликають такі побічні ефекти, як болючість молочних залоз, нудота, головний біль, набряки, маткові кровотечі тощо. До того ж, гормонотерапія має довгий перелік протипоказань.
У тих випадках, коли ступінь проявів клімаксу не потребує призначення замісної гормонотерапії або вона протипоказана, можна проводити корекцію певних симптомів, які турбують жінку найбільше. Альтернативні (негормональні) методи лікування проявів клімаксу полягають у призначенні фітопрепаратів, харчових добавок, транквілізаторів, гомеопатичних лікарських засобів як окремо, так і в різних поєднаннях.
МАГНОКС® ЛЕДІ. Вдалим рішенням, яке дозволяє проводити корекцію одразу декількох проявів клімаксу за рахунок поповнення дефіциту мікроелементів, вітамінів та мелатоніну, є дієтична добавкаМАГНОКС® ЛЕДІ. Її використання дозволяє зменшити частоту та вираженість припливів завдяки комплексній дії іонізованого оксиду магнію моногідрату у складі магнієвого комплексу, видобутого з мінералів Мертвого моря. Екстракти лікарських рослин — пасифлори та пустирника, що традиційно застосовуються як натуральні заспокійливі засоби, допомагають покращити емоційний стан і вирівняти настрій. Полегшенню засинання, підвищенню тривалості та якості сну сприяє мелатонін, а вітаміни і мінерали, що входять до складу МАГНОКС® ЛЕДІ, позитивно впливають на міцність кісток та роботу нервової системи [9].
МАГНОКС® ЛЕДІ
- Зменшує частоту та вираженість припливів завдяки комплексній дії іонізованого магнію.
- Допомагає покращити емоційний стан і вирівняти настрій завдяки поєднанню пасифлори та пустирника.
- Сприяє полегшенню засинання, підвищенню тривалості та якості сну, попереджує раптові пробудження за рахунок вмісту мелатоніну.
- Підтримує нормальну міцність кісток в період менопаузи завдяки вмісту вітаміну D3, магнію та цинку.
Вміст активних інгредієнтів в 1 капсулі МАГНОКС® ЛЕДІ
Інгредієнт / Кількість
- Магнієвий комплекс, видобутий з мінералів Мертвого моря (Ізраїль), що складається з оксиду магнію моногідрату (що еквівалентно 320 мг магнію) - 768 мг
- Екстракт квітки пасифлори інкарнатної (Passiflora incarnata L.) - 35 мг
- Екстракт трави пустирника серцевого (Leonurus cardiaca L.) - 35 мг
- Цинку глюконат (що еквівалентно 2 мг цинку) - 13,94 мг
- Вітамін B6 (піридоксину гідрохлорид)- 2 мг
- Вітамін B1 (тіаміну гідрохлорид) - 2 мг
- Мелатонін - 1 мг
- Вітамін D3 (холекальциферол) - 5 мкг
- Вітамін B12 (ціанокобаламін) - 2,5 мкг
Розглянемо кожен з активних інгредієнтів, що входять до складу капсул МАГНОКС® ЛЕДІ, і почнемо з магнію.
Магній — це важливий мінерал, необхідний для загального фізичного здоров’я. Він є кофактором у більш ніж 300 ферментних системах, що регулюють різноманітні біохімічні реакції в організмі, включаючи синтез білка, функцію м’язів і нервів, контроль рівня глюкози в крові та регуляцію артеріального тиску. Він сприяє структурному розвитку кісток та відіграє важливу роль в активному транспортуванні іонів кальцію та калію через клітинні мембрани — процесу, що є важливим для проведення нервових імпульсів, скорочення м’язів і нормального серцевого ритму.
Проведені клінічні дослідження препаратів, що містять оксид магнію, довели його ефективність для зменшення припливів у жінок з менопаузою [3]. Важливою є його роль і в профілактиці остеопорозу. Хоча у жінок в період менопаузи остеопороз спричинений дефіцитом естрогену, встановлено, що дефіцит магнію також погіршує формування кісткової тканини і збільшує крихкість кісток [7].
Це цікаво!
Роль дефіциту магнію у механізмі виникнення стресу є динамічною областю досліджень. Ідея про те, що препарати магнію змінюють ефект хронічного стресу, виникла в 1981 р. Пізніше було доведено, що гострий стрес пов’язаний зі збільшенням виведення магнію із сечею [5]. Найцікавіше те, що дефіцит магнію не викликає певної патології, але знижує толерантність до вторинного стресу [8].
Мелатонін є природною речовиною, що відповідає за нормальний сон, але з віком рівень ендогенного мелатоніну знижується. Особливо яскраво ця динаміка прослідковується у жінок в період менопаузи. Дослідження концентрації мелатоніну в слині жінок довели, що у менопаузі порушення сну пов’язані зі зміненою секрецією мелатоніну протягом доби [2]. Доведено, що мелатонін справляє протитривожну й антидепресивну дію, знижує рівень загального холестерину, бере участь у регуляції артеріального тиску у спокої та при психоемоційному навантаженні. За рахунок антиоксидантних властивостей мелатонін є своєрідним стресопротектором для серцево-судинної системи, що актуально для жінок у період менопаузи, коли значно підвищується ризик серцево-судинних розладів [10].
Екстракт квітки пасифлори інкарнатної застосовують як заспокійливий засіб у хворих з неврастенічними скаргами та вегетативними порушеннями на тлі різних захворювань нервової системи, коли відзначаються скарги на підвищену дратівливість, нервозність, ослаблення гальмівних реакцій, порушення сну, серцебиття. Позитивні результати відзначені при лікуванні препаратами пасифлори жінок у клімактеричному періоді, при підвищеній нервозності, порушенні працездатності та сну, при припливах, артеріальній гіпертензії.
Екстракт трави пустирника серцевого справляє заспокійливий ефект. Він не має снодійного впливу, але полегшує настання фізіологічного сну та поглиблює його. Не викликає явищ звикання чи психічної залежності. Застосовують при функціональних розладах серцево-судинної системи, початковій стадії артеріальної гіпертензії, підвищеній емоційній збудливості, дратівливості, легких формах порушень сну.
Цинк необхідний для синтезу та балансу гормонів, регулює секрецію кальцитоніну з щитовидної залози та впливає на обмін кісток. Згідно з результатами досліджень, мінеральні добавки, особливо з кальцієм, магнієм і цинком можуть мати сприятливий вплив на щільність кісткової тканини у жінок у постменопаузі. Також було доведено, що підвищення рівня цинку впливає на стабілізацію емоційного стану [4].
Піридоксину гідрохлорид (Вітамін В6) — відіграє важливу роль в обміні речовин, необхідний для нормального функціонування центральної та периферичної нервової системи, бере участь у синтезі нейромедіаторів. Він необхідний організму як кофактор для вироблення серотоніну, що регулює настрій. Вітамін В6 сприяє підвищенню стресостійкості та концентрації, запобігає різноманітним нервовим розладам.
Тіаміну хлорид (Вітамін В1) в організмі перетворюється на кокарбоксилазу, яка є коферментом багатьох ферментних реакцій. Вітамін В1 відіграє важливу роль в обміні речовин та нервово-рефлекторній регуляції, впливає на проведення нервового збудження в синапсах. Його називають «вітаміном бадьорості», оскільки він сприяє перетворенню поживних речовин на енергію. Тіамін корисний для стабілізації психоемоційного стану, покращує розумові здібності, позитивно впливає на серце та судини.
Холекальциферол (Вітамін D3) допомагає підтримувати рівень кальцію та фосфору, важливих для здоров’я кісток та зубів. Без достатньої його кількості жінки наражаються на більший ризик розвитку остеопорозу та інших дегенеративних захворювань. Вітамін D3 сприяє активації захисної функції організму, підтримуючи імунітет та знижуючи ризик інфекцій. Може відігравати певну роль у пом’якшенні деяких симптомів та проблем клімаксу. Його дефіцит викликає ризик розвитку цукрового діабету, ожиріння, захворювань серцево-судинної та нервової систем. Останні дослідження показали, що холекальциферол у комплексі з гормональною терапією значно зменшує рівень тривожності та депресії.
Ціанокобаламін (Вітамін В12) проявляє метаболічну, гемопоетичну дію, знижує рівень холестерину в крові. Він позитивно впливає на функцію печінки та нервової системи, має легкий седативний ефект, підвищує стійкість до стресу та депресії.
Дієтичну добавкуМАГНОКС® ЛЕДІ рекомендовано споживати по 1–2 капсули на день, після прийому їжі, перед сном, запиваючи склянкою води.
На жінок традиційно покладається відповідальність за дітей та піклування про інших членів родини, тому їхній емоційний стан і працездатність є надзвичайно важливими. В умовах війни українські жінки відчувають на собі додатковий тягар факторів стресу, якщо додати до цього емоційну нестабільність та безсоння, зумовлені менопаузою, їхнє життя може стати надзвичайно напруженим. Цю напругу можна суттєво зменшити за рахунок гарного відпочинку вночі. Саме в цьому полягає один із ефектів дієтичної добавки МАГНОКС® ЛЕДІ.
МАГНОКС® ЛЕДІ за рахунок високобіодоступного магнію, спеціально підібраного набору лікарських рослин, вітамінів та мелатоніну забезпечує жінкам елегантного віку комфортний перехід в менопаузу.
Література
- ACOG practice bulletin No. 141: management of menopausal symptoms. Obstet Gynecol. 2014. Vol. 123. P. 202–216
- Bellipanni G., Bianchi P., Pierpaoli W. et al. Effects of melatonin in perimenopausal and menopausal women: a randomized and placebo controlled study. Exp. Gerontol. 2001. Vol. 36. № 2. P. 297–310.
- Charles L. Loprinzi et al. Nonestrogenic Management of Hot Flashes. JCO. 2011. Vol. 29. P.3842–3846. DOI:10.1200/JCO.2011.37.5865
- Mahdavi-Roshan M, Ebrahimi M, Ebrahimi A. Copper, magnesium, zinc and calcium status in osteopenic and osteoporotic post-menopausal women. Clin Cases Miner Bone Metab. 2015 Jan-Apr;12(1). P.18–21. doi: 10.11138/ccmbm/2015.12.1.018. PMID: 26136790; PMCID: PMC4469220.
- Murck H. Magnesium and affective disorders. Nutr Neurosci. 2002. №5. P. 375–389.
- Politi M.C., Schleinitz M.D., Col N.F. Revisiting the duration of vasomotor symptoms of menopause: a meta-analysis. J Gen Int Med. 2008. Vol. 23. P. 1507–1513.
- Smith TJ: Magnesium supplements for menopausal hot flashes. J Clin Oncol. 2009. Vol. 27. P. 1151–1152.
- Tejero-Taldo MI, Kramer JH, Mak Iu T, Komarov AM, Weglicki WB. The nerve-heart connection in the pro-oxidant response to Mg-deficiency. Heart Failure Rev. 2006. №11. P. 35–44.
- Інформаційний лист із застосування дієтичної добавки Магнокс® Леді капсули / Magnox® Lady capsules.
- Цюпа І. Можливості мелатоніну в корекції клімактеричних розладів. Здоров’я України. 2018. №3(31) с. 47.
Умови конкурсу
1. Конкурс на кращий вірш про дієтичну добавку «МАГНОКС® ЛЕДІ» проводить редакція спеціалізованого журналу "Сучасна фармація" на території України. До участі в конкурсі запрошуються лікарі, завідувачі аптек, фармацевти й асистенти фармацевтів, а також здобувачі фармацевтичної освіти.
2. Переможці конкурсу обираються редакційною радою з числа фахівців, які ознайомилися зі статтею про препарат та з 1 по 25 жовтня 2024 р. надіслали на електронну пошту publicpharmacy@gmail.com створені ними вірші з урахуванням рекомендацій щодо споживання препарату і продемонстрували високі творчі і професійні навички.
3. За необхідності редакційна рада погоджує з переможцями текст віршів та вносить до них уточнення і поправки.
4. Беручи участь у конкурсі, фахівці дають згоду на обробку їхніх персональних даних й оприлюднення в електронній і друкованій версії журналу «Сучасна фармація» та на корпоративній сторінці журналу у фейсбуці створених ними віршів про препарат та наданих ними фотографій, а також відомостей щодо місця роботи і посади.
5. Підбиття підсумків конкурсу та привітання переможців відбудеться 26-30 жовтня 2024 р.